علائم و نشانه‌ها هنگام پارگی ACL

در موقع پارگی یک صدای ناگهانی مثل پاره شدن چیزی در زانو احساس می‌شود و شخص ممکن است احساس کند زانویش ناپایدار شده است. بعد از آن درد شدید همراه با ایجاد تورم در ۲۴ ساعت اول بعد از پارگی و کاهش دامنه حرکت زانو ایجاد می‌شود. در بسیاری اوقات بدنبال پاره شدن رباط، خون زیادی در داخل مفصل زانو جمع میشود که به آن همارتروز[۱]می‌گویند (۶۴و۶۵و۶۶).

در صورتی که بیمار درمان مناسبی را انجام ندهد معمولا درد و تورم و محدودیت حرکتی بعد از چند هفته یا چند ماه خودبخود خوب می‌شود ولی به علت پاره ماندن رباط، زانو ناپایدار خواهد شد و بیمار هر چند وقت یکبار دچار پیچ خوردگی زانو شده و بدنبال آن زانو متورم و دردناک می‌شود. اگر ورزشکار به این علائم بی‌توجه باشد و همچنان به ورزش ادامه دهد به علت ناپایداری زانو، دیگر بافت‌های زانو بخصوص منیسک‌ها در معرض آسیب جدی قرار می‌گیرند(۶۴و۶۶).

علائم پارگی به صورت خلاصه به شرح زیر است:

۱) وجود درد

۲) داشتن یک حادثه که همانند مکانیسم آسیب

۳) التهاب

۴) صدای تق که هنگام پاره شدن احسا س می‌شود

۵) محدود شدن دامنه حرکتی

۶) ورم

۷) تورم

البته تمانی این علائم می‌تواند هنگام آسیب با توجه به درجه آسیب دیدگی متفاوت باشد(۶۶).

روش‌های تشخیص آسیب ACL

        مهمترین راه های تشخیص این آسیب توسط پزشک، اطلاعاتی است که وی از علائم بیمار و نحوه ایجاد آسیب میگیرد و معاینه ایست که وی از زانوی بیمار بعمل می‌آورد.با این حال روش‌های تصویربرداری مانند ام آر آی[۲]هم می‌تواند به تشخیص این آسیب کمک کند (۶۷).


[۱]Hemarthrosis

[۲]MRI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *